“LIMBO DANCE” И МАТЕМАТИКА

Постоје разне игре са ластишем које су повезане са математиком. Ученици су уз помоћ наставника из часа у час долазили до нових идеја за игру. Круг, права-крива линија и правоугаоник уз ластиш постали су забавни за игру.

Бројање уз прескање разних висина, мерење скока преко ластиша, провлачење испод одређене висине (“Limbo dance”) само су неке од идеја.

Заједно су учествовали дечаци и девојчице, смишљајући идеје на отвореном. Свака
игра може да се изводи са два ученика и са целом групом.

Међупредметне корелације: математика и физичко и здравствено васпитање.

наставница Ивана Ловчевић

****************************************************************************************************

Месец децембар је био резервисан за украшавање школе и учионица. Ученици су самостално, у групама, правили разне украсе. Сами су бирали прибор за рад.

Направили смо Снешка од пластичних чаша. Састоји се од три лопте које су сразмерно одређене да представљају постоље, средњи део и главу самог Снешка. За рад су коришћене беле пластичне чаше, хефталица и лепак.

Прво се направи један прстен од чаша спојен хефталицом, на њега се додаје мањи и све тако док не добијемо половину лопте. Потом се окреће и спајају остале чаше до пуног круга. Сваки део се прави идентично. Када су направљене три лопте оне се спајају у целину помоћу селотејп траке, која је омогућила да се боље причврсти сваки део. Добијени облик је украшен шалом, залепљене су очи и уста од колаж папира. Процес прављења је трајао дуже него што смо мислили јер су чаше пуцале приликом хефтања.

По завршетку ученици су били задовољни својим радом. Свако је имао нову идеју. Сличним слагањем чаша могу се направити разни други облици које ће ученици реализовати код куће за празнике.

******************************************************************************

И З Р А Д А М А К Е Т А

Правили смо макете: примена тростране, четворостране и шестостране призме и пирамиде. Ученици су сами бирали материјал за израду.

Направљени облици:
 Призма у облику коцке. Материјал израде: стриропор.
 Правилна тространа пирамида и квадар. Материјал израде: дрвени штапићи.
 Правилна тространа пирамида са висином. Урађено и постоље на коме је закачена пирамида. Материјал израде: шпер плоча.
 Правилна шестострана, правилна четворострана и правилна тространа пирамида са постољем. Материјал израде: шпер плоча.
 Правилна четворострана пирамида и коцка. Урађено дрвено постоље за поменуте фигуре. Материјал израде: чачкалице.