У оквиру Дечије недеље, наставнице Кристина Рондовић и Ивана Воротовић одржале су радионицу на тему „Мој друг и ја“, ученицима седмог и осмог разреда у Матичној школи у Змињаку и ИО Петловача.

Након упознавања са темом и циљем радионице, договора око поштовања правила и очекивања учесника, прешло се на занимљиве уводне игрице чија је функција да побољшају динамику и функционалност групе. А затим се прешло на практични део у средишњем делу радионице. Ученици су након уводног разговора и игрица за опуштање, подељени у парове. Добили су одштампане листове на којима се налазила табела са пољима у која треба уписати најпре свако своје карактерне особине, затим издвојити заједничке карактерне особине. Дискутовали су на ту тему и одговарали на постављена питања.

Због чега нисмо сви исти? Шта би било да јесмо? Како нас различитости обогаћују? Разговарале смо са децом о овоме и училе их да је то што смо различити заправо дар који нам омогућава да једни од других учимо, сваког дана. Да треба да будемо толерантни према свима, без обзира на то колико смо различити.

Ученици су добили разнобојне папире, подељени су у групе са задатком да свака група изреже и направи једну особу од папира, са бојом коже, косе и морфолошким карактеристикама лица по избору.

Направљена лица су лепили на пано и дискутовали о толеранцији различитости. Дошли смо до закључка да смо сви карактерно слични или чак различити, али смо осећајима исти. Да зато морамо бити толерантни једни према другима.

Да је толеранција колективна и појединачна пракса прихватања и сарадње са особама које нису исте вере, боје коже, политичких ставова, или по неком другом основу разликују од нас. Научили су да толеранција укључује свесну одлуку да се поступи ненасилно и уздржано. Заснована је и на верским учењима свих доминантних религија, али и на државним законима који установљавају право на различито мишљење и неугрожавање појединца.

Кристина Рондовић
Ивана Воротовић