У петак, 27.9.2019, у оквиру манифестације „Европска ноћ истраживача“ у ЦСУ Шабац, наставнице биологије Јелена Мартиновић и Данка Ђевић Хаднађев одржале су предавање Јура авантура: Траговима фосилних остатака. Ово научно-популарно предавање на занимљив начин упознало је ученике са условима живота у прошлости, са фазама развитка Земље од свог постојања до данас и са живим бићима која су насељавали одређене епохе. Посетиоци су имали прилику да упознају Календар живота и сва доба кроз која је наша планета Земља прошла. Велики акценат је стављен на доба диносауруса, с обзиром да су ученицима ови организми и најзанимљивији. У оквиру предавања слушаоци су имали прилику да одгледају и два кратка видео-снимка о развитку диносауруса кроз рађање, као и сам живот диносауруса. Као очигледни пример фосила показан је фосил гинка у гипсу и лилиодендрона, као и живи примерак гинка и зуб мамута који сведочи колики су били становници наше планете. Посетиоцима је такође и поставка играчака у виду диносауруса верно дочарала сваку врсту диносауруса. Ученици су уживали у предавању у пријатном простору ЦСУ Шабац.