1. Пробни испит је прилика да се ученици упознају са редоследом корака, обавезама и правима у вези са завршним испитом.
2. Па пробном испиту ученици ће имати прилику да на непознатим задацима провере своје знање у одређеној области предмета.
4. На пробном испиту ученици ће анонимно попуњавати упитник. (Потребно је одговорити на сва питања нпр. навести одељење и пол ученика.)
5. Резултати са завршног испита се не претварају у оцене ученика и не служе за оцењивање ученика.
6. Резултате са завршног испита наставници треба да користе у планирању активности за припремање ученика за завршни испит.
7. Пробни завршни испит се реализује у ИО Петловача. Ученици ће током два дана радити три теста:
12. априла 2019. године у 12:00тест из математике и истог дана анонимно попуњавају упитник,
13. априла 2019. године у 9:00тест из српског, односно матерњег језика и комбиновани тест у 11:30, са паузом од пола сата између два двосатна термина.