Научни дан је традиционално део програма којим се обележава Дечја недеља у нашој школи. Овогодишње научно-популарно предавање имало је тему из екологије, а одржао га је директор школе Владимир Симовић.

Кроз излагање о структури материје и њеном зрачењу, ученици су упознати са ризицима и мерама заштите од (невидљивог) загађења животне средине микроталасним и радиоактивним зрачењем.

У предавању је обрађено честично и таласно зрачење. Илустрован је спектар електромагнетних таласа у делу радио таласа, микро и топлотних таласа, кроз примере зрачења микроталасних пећи, рутера и аксес поинта, инфрацрвених роштиља и репетитора 4 и 5G мрежа мобилне телефоније.

Образложени су ризици уношења у организам емитера алфа зрачења, са нагласком на дискусији о мерама заштите.