Екскурзија ученика I и II разреда обављена је дана 27.05.2022. године на релацији: Петловача – Змињак – Засавица (вожња бродићем) – музеј Сремска Митровица – манастир Раваница – Врдник – црква у Дубљу – Змињак – Петловача.

Полазак је био предвиђен за 8 часова. Договорено време је испоштовано. Ученици су са нестрпљењем чекали да крену, пошто је то за све њих прва екскурзија. За време путовања, владала је весела атмосфера међу децом. Прво заустављање је било у Засавици – специјалном резервату природе.  Ту је обављен доручак, а затим је управник резервата ученицима веома јасно објаснио све најбитније чињенице везане за резерват. На веома занимљив начин им је представио значајне биљке и животиње које се могу срести у резервату. Сва објашњења била су пропраћена фотографијама. Након тога се кренуло у вожњу бродићем и разгледањем флоре и фауне резервата. Ученици су били одушевљени, па су снимали и фотографисали природу. Пут смо наставили према Сремској Митровици. Прво смо посетили музеј, где је кустос у кратким цртама појаснио шта је у музеју постављено и шта то они могу видети. Поставке су посвећене римском периоду и периоду првог и другог светског рата. Из музеја одлазимо у Виминацијум где је наставник историје покушао да ученицима предочи дешавања у време Римљана на овим просторима. После обиласка одлазимо у парк где су ученици могли да уживају у зеленилу, да се забаве и ручају. У парку су се клацкали, спуштали низ тобоган и јели сладолед. Пут настављамо према манастиру Раваница, где нас је дочекала монахиња која нам је укратко испричала историјат манастира. У манастир нисмо могли ући пошто су у току радови, али смо могли видети слике и сав други инвентар из манастира. Ученици су у продавници манастира могли купити сувенире, бројанице. Одавде крећемо према Дубљу где смо посетили сеоску цркву која је посвећена Христовом Вазнесењу. Свештеник је испричао историјат цркве и упутио нас где се можемо помолити за своје здравље и здравље својих најближих. Ученици су се освежили соковима и забавили на клацкалицама и љуљашкама. У 18h и 30min крећемо према кући, задовољни и насмејани.